FAQs

Q?

JAK SE CHOVAT U KONÍ?

A.

Koně jsou sice krásná a vznešená zvířata, ale zároveň mohou být nevypočitatelní a divocí. A vzhledem ke své velikosti mohou snadno způsobit zranění či škodu. Je proto důležité dodržovat určité zásady.

  1. Ke koni přistupujeme vždy zepředu nebo z boku. Nikdy ne zezadu.
  2. Kolem koní neběháme.
  3. Koně nekrmte bez porady s majitelem. Nevhodným pamlskem mu můžete ublížit.

Q?

CHCI VYZKOUŠET JÍZDU NA KONI. KAM SE MÁM OBRÁTIT?

A.

Ideální je prozkoumat svoje okolí, zjistit chovatelé koní a jezdecké stáje ve svém okolí. Krátká vzdálenost Vám pomůže zajistit časté návštěvy u koní. Pravidelnost je nejlepším učitelem ježdění. Nikdy nevyrážejte ke koním bez předchozí dohody s majitelem . Na našich stránkách najdete kontakt telefonní, adresu a vše potřebné. Uvítáme i nezávaznou návštěvu.

Q?

JE JÍZDA NA KONI VHODNÁ PRO KAŽDÉHO?

A.

Jízda na koni není omezena věkem ani fyzickou kondicí. Každý je stár, jak se cítí. Dokážeme Vám zajistit vhodného koně pro Vaše možnosti a zkušenosti. U maličkých dětí doporučujeme začít procházkami v terénu, u starších dětí a dospělých se rovnou pustíme do tréninků na jízdárně. Záleží na Vašich přáních a představách.

Q?

JAK PROBÍHÁ VÝUKA JÍZDY NA KONI VE VAŠEM JEZDECKÉM KLUBU?

A.

První hodina je seznamovací a bývá zdarma. Důležitý je Váš pocit z nás a našich koní. Pokud se Vám u nás líbí, nic nebrání samotné výuce. Ta probíhá v terénu i na jízdárně, individuálně i skupinově. Nikam nespěcháme, přizpůsobíme se potřebám žáků. Koně si přivedete, vyčistíte, osedláte a po kontrole probíhá ježdění. Z počátku využíváme i lonžování koně s jezdcem nebo vodiče. Klusovou a cvalovou rutinu se naučíme na vyjížďkách, preciznost a důslednost natrénujeme na jízdárně. V zimním období se žáci vzdělávají v oblasti teorie ježdění, práci s koněm „ze země“, chovu koní apod.

Q?

KDY JE NEJLEPŠÍ ZAČÍT SE UČIT JEZDIT NA KONI?

A.

Kdykoliv si řeknete, že je to Vaše přání. Vždy má smysl se učit jezdit. Někdo chce jezdit pouze přírodou po procházkách, někdo má sportovní ambice. Spousta lidí si ujasní během výuky, co od ježdění chce. U dětí je ideální pomalejší seznamování ve věku 4 – 6 let. U dospělých je hranice neomezena.

Q?

CHTĚL BYCH VLASTNÍHO KONĚ. ALE NEVÍM, CO TO VŠECHNO OBNÁŠÍ?

A.

Dejte si prostor a čas, naučte se péči o koně, jezdit, spolupracujte s majitelem nebo klubem, kde jezdíte. Vlastnit koně je dlouholetý závazek. Kůň má velké nároky na pohyb, výživu i veterinární péči. Pokud vše zvážíte, je důležité si ujasnit, zda chcete koně chovat doma nebo v komerčním ustájení. Musíte si uvědomit, že toto musí být rozhodnuto a podmínky připraveny než koně vyberete. Nejdůležitější je vědět, že kůň nechce a nemůže žít sám! Vybírejte koně vhodného pro Vaše jezdecké zkušenosti, potřeby a představy. Nikdy nejezděte a nevybírejte koně sami. Vezměte s sebou zkušeného chovatele, poraďte se s veterinářem. V dnešní době je samozřejmostí kvalitní kupní smlouva a možnost si koně projet a vyzkoušet. Vždy dbejte doporučení zkušených.

Q?

CO VŠECHNO POTŘEBUJI, ABYCH MOHL JEZDIT NA KONI?

A.

Aby byly dodrženy základy bezpečnosti, jezdíme v našem jezdeckém klubu vždy s helmou.

Pokud s ježděním začínáte, nebo chcete na koni vyrazit na projížďku jednorázově, můžeme Vám helmu zapůjčit.

Stejně tak půjčujeme kompletní vybavení na koně (sedlo, uzda, bičík)

Žáci, kteří jezdí pravidelně, si pak většinou koupí helmu vlastní. Často také rukavice, chapsy (návleky na lýtka), rajtky (jezdecké kalhoty), jezdecké boty a případné další vybavení jako vesta či chránič páteře.